Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bakanlığı

Hastanemizde Dünya Diyabet Günü Etkinliği Düzenlenmiştir

 

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ

 

( GÖZLER DİYABETİN ÜZERİNDE )

 

Diyabet, pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu salgılamaması, az salgılaması ya da salgıladığı insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması (insülin direnci) durumunda gelişen ve ömür boyu süren bir hastalıktır.  Kısacası  Diyabet, kişinin yediği besinlerden kana geçen şekeri yani glikozu kullanamaması ve kan şekerinin yükselmesidir.

 

1921 yılında insulini bularak diyabet hastası milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan Frederick Banting’ in doğum yıl dönümü anısına 14 Kasım Dünya Diyabet günü olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle her yıl Dünya Diyabet Günü kapsamında çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir.

 

2015 yılında 415 milyon yetişkin diyabetli sayısının 2040 yılında 642 milyona çıkacağı tahmin edilmektedir.  Yaklaşık 3. 2 milyon kişinin ise diyabetli olduğundan haberi olmadığı tespit edilmiştir. Buna göre 2040 yılında her 10 yetişkinden biri diyabetli olacağı tahmin edilmektedir. Diyabet tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Diyabet dünyada ve ülkemizde bulaşıcı olmayan hastalıklar arasında önemli bir yer tutmakta ve mücadele edilmezse bu yükün yakın gelecekte daha da artacağı düşünülmektedir.   Birçok ülkede diyabet körlük, kalp damar hastalıkları, böbrek yetmezliği ve alt ekstremite (ayak-bacak) ampütasyonunun(kayıp) en önemli nedenidir.

 

En basit teşhis kan şekeri ölçümüdür. Özellikle ailesinde diyabet öyküsü olan, kilolu olan, hareketsiz yaşayan, sağlıksız beslenen, hipertansiyonu olan ve iri bebek doğuran kişiler diyabet açısından risk grubunu oluşturmaktadır.

 

Hastalığın en belirgin belirtileri; ağız kuruluğu, aşırı susama, sık idrara çıkma, aşırı iştah ve çok yeme, kilo kaybı, bulanık görme, cilt enfeksiyonları, iri bebek doğumu yapılması,  iyileşmeyen yaralar ve halsizliktir.

 

Diyabetten korunmak için, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, ideal kiloya ulaşmak ve bunu korumak gerekmektedir. Erken tanı ve tedavi için, hastalığa dair belirtileri tespit edenlerin ve risk grubundaki kişilerin sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir.

 

              Diyabet tedavisinde amaç kan şekeri ayarını sağlayarak, diyabet komplikasyonlarının (hasarlarının) gelişimini önlemek veya gelişmiş hasarların seyrini yavaşlatarak yaşam kalitesini arttırmaktır. Diyabet tedavisinde öncelikle diyabetlinin eğitimi kadar  edinilen bilgilerin günlük yaşama uygulanması önemlidir. Diyabet tedavisinin temelini beslenmenin doğru yapılması ve düzenli egzersiz oluşturur. Edinilmiş yanlış alışkanlıkların değiştirilmesi tedavinin başarısı için önemlidir. Unutulmamalıdır ki diyabetten  korunmanın en önemli şartı, diyabet hakkında bilgi sahibi olmaktır. Yaşam tarzı değişiklikleri ile 2040 yılına kadar 160 milyon diyabetin geciktirebileceği veya önlenebileceği öngörülmektedir.

 

               Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun bu yıl belirlediği tema; diyabetin erken tanısı içintaramanın önemi veerken tanı ile hasar oluşma risklerini azaltmaktır.Tip 2 diyabet taraması diyabet hasralarının oluşma riskini önlemek açısından çok önemlidir.

 

              Yıldırım Beyazit Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Eğitim Hemşireleri Elif Yeter ERBİL ve Zeynep ARI tarafından, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla, diyabete dikkat çekmek, vatandaşları bilinçlendirmek ve diyabet hakkında farkındalığı arttırmak için 14 Kasım 2016 tarihinde Yıldırım Beyazit Üniversitesi Yenimahalle  Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kurulan standımızda ücretsiz şeker ölçümü ve diyabet hakkında bilgilendirme etkinliği, 14:00- 16:00 saatleri arasında konferans salonunda Uzm. Dr. Mina Gülfem KAYA ve Diyabet Eğitim Hemşiresi Elif Yeter ERBİL tarafindan, hastalara ve hastane çalışanlarına  diyabet eğitimi düzenlemiş olup hastane çalışanları ve vatandaşımıza bu konuda hizmet vermiştir.

 

 

 

                                                                                                                      Uzm.Diyabet Hemşiresi Elif  Yeter ERBİL

 

                                                                                       Diyabet Hemşiresi Zeynep ARI