Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bakanlığı

Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Okulu İlk Mezunlarını Verdi

   Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen ‘‘Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı’’ kapsamında Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açılan Diyabet Okulu’nda uzman eğiticiler tarafından eğitim gören diyabet hastaları ve yakınları eğitimlerini başarı ile tamamlayarak diyabet hastaları diplomalarını aldı.

   Hastanemiz bünyesinde hizmete açılan ve büyük ilgi gören ‘Diyabet Okulu’ Hastanemizin Diyabetik hasta ve hasta yakınlarına sunduğu bir sağlık hizmetidir. Bu okulumuzun genel amacı yaşamında zorluklar ile karşılaşan diyabet hastalarına gündelik sorunlarının çözümünde yardımcı olmak, diyabetin hasarlarından korumak ve hastalıkları ile birlikte daha kolay yaşamalarını sağlamaktır.

   Toplamda 6 modülün anlatıldığı Diyabet Okulu Eğitimlerinde, diyabetlilere hastalıklarını nasıl yöneteceklerini, tedavi yöntemlerini, beslenme, egzersiz, diyabette acil durumlar, diyabette özel durumlar ve genel bakım konularında rehber olmak amacıyla alanında uzman kişiler tarafından eğitimler verilmektedir.

   Diyabet okulu eğitimlerimizde Diyabet ekibimizde bulunan İç Hastalıkları uzmanı Dr. İrfan KARAHAN, Diyabet Eğitim Hemşiresi Elif Yeter ERBİL, Diyetisyen Güleyman KILIÇ, Fizyoterapist İkbal KILIÇ tarafından eğitimler verilmektedir.

   Hastanemiz yöneticilerinin de katıldığı Diploma dağıtım töreninde konuşan Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetici - Başhekimi  Doç. Dr. Gülten KIYAK bu kursun amacının diyabet hastalarının ve yakınlarının bu hastalıkla yaşamayı öğretmek olduğunu ifade etti. Diyabet Okulu’nda hastaların gündelik yaşamlarında karşılaştıkları sorunların pratik çözümlerianlatılmaktadır. Hastalık ile birlikte yaşamanın öğretildiği bu okulda hastalar, alacakları yanıtlar ile daha bilinçli ve kolay yaşayabileceklerdir. Nitekim sadece eğitim yoluyla diyabet hastalığının birçok komplikasyonunu önlemek mümkündür. Hasta Okulu, benzer problemleri olan hastaların tanışmasını ve dayanışmasını da hedefler. Hastalar arasında kurulacak olan dostlukları ve paylaşımları desteklemek de Hasta Okulu’muzun amaçları arasındadır’’ dedi.

   Hastanemizde açılan Diyabet okulumuz plan ve program dahilinde kesintisiz olarak eğitimlerini sürdürecektir.

   Eğitimlerimiz hastanemizin eğitim salonunda ücretsiz olarak verilmektedir.

   Tüm Diyabetli Hasta ve yakınlarını ve diyabetten korunmak isteyenlerin bu eğitimlere katılmalarını bekliyoruz.