Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bakanlığı

Anne Dostu Hastane Eğitim Programı

 

Gebelik ve doğum fizyolojik bir süreç olup, bedenin doğal, normal ve sağlıklı bir fonksiyonu olarak görülmektedir. Anne Dostu Hastane Programı ile doğumun normal, sağlıklı ve güvenilir bir süreç olarak yaşanması ve annelere gerekli güven ve desteğin verilmesi hedeflenmektedir.

 

Bebek dostu hastane olma özelliğini taşıyan hastanemiz, anne sağlığı hizmetlerinin niteliğini ve niceliğini artırarak anne adaylarının güvenli, kaliteli doğum hizmetine ulaşmalarını sağlamayı amaçlayan Anne Dostu Hastane Programı kapsamında Anne Dostu Hastane unvanı almak için de çalışmalarını yürütmektedir.

 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından yürütülen Anne Dostu Hastane Programı kapsamında 25-29 Eylül 2017 tarihleri arasında hastanemizde anne dostu hastane personel eğitimi düzenlenmiştir. Türkiye Halk Sağlığı Kurumunda eğitici olarak görev yapan Sayın Büşra Tapan Soganda ve Mehtap Başaran’ın yönettikleri Anne Dostu Hastane Personel Eğitim Programına; hastanemizde kadın hastalıkları ve doğum servisi, doğum ünitesi,  anestezi bölümü, çocuk hastalıkları, yeni doğan bölümü ve acil bölümünde çalışan personel ile hastane yönetimi katılmıştır.  Eğitim programı hastanemizde belirtilen tarihlerde 7 tur şeklinde düzenlenmiş olup yaklaşık 150 personelin eğitime katılımı sağlanmıştır.