Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bakanlığı

Multidisipliner Ultrasonografi Sempozyumu (TURKMUS-III)

 

Multidisipliner Ultrasonografi  Sempozyumu  (TURKMUS-III Spastik/Distonik Ekstremitelerde Ultrason Eşliğinde Botulinum Toksin Uygulamaları

 

 

               Multidisipliner Ultrasonografi Derneği tarafından Ankara’da 22-24 Şubat 2018 tarihleri arasında  3.’sü düzenlenen Multidisipliner Ultrasonografi  Sempozyumu’nun (TURKMUS-III) Spastik/distonik ekstremitelerde ultrason eşliğinde botulinum toksin uygulamaları’nın  tartışıldığı TonUS – I uygulamalı kurs oturumu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniğiniğimizin sorumluluğunda hastanemizde gerçekleştirildi. 

 

               Altmış kursiyerin katıldığı  bu oturumun ilk ayağında Hacettepe Ünv. Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Bayram Kaymak tarafından ‘EURO-MUSCULUS/USPRM Spastisite yaklaşımı’ , Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Arzu Yağız On tarafından ‘ Spastik Hastaya Yaklaşım’ , Eskişehir Üniv. Tıp fakültesinden Prof. Dr. Serhat Özkan tarafından ‘Distonik Hastaya Yaklaşım’ ve Hacettepe Ünv. Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Levent Özçakar tarafından  ‘Girişimsel Ultrasonografi Teknikleri’ başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.  Sonrasında Prof. Dr. Bayram kaymak moderatörlüğünde bu oturumda görevli eğitmenler ile (Prof. Dr. levent Özçakar, Prof. Dr. Arzu On, Prof. Dr. Gülümser Aydın)  hastanemizde beyin hasarına bağlı hemipleji tanısı ile fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniğinde yatmakta olan ve yoğun spastisitesi mevcut  hastalar hareket biyomakaniği temelinde değerlendirildi ve gerekli görülen kaslarına onayları alınarak  ultrason eşliğinde botoks  uygulandı.

 

               Oturumda; spastisite ile seğreden hastalıklarda botoks uygulamasının yeterince  faydalı olabilmesi için  botoks yapılacak kasın hareket  biyomekaniği temelinde  dikkatli değerlendirlerek doğru seçilmesi gerektiği, işlem sırasında ultrasonun rehber olarak kullanılmasının ilacın kasın en uygun bölgesine yapılabilmesini sağlayacağı için  çok daha etkili olacağı vurgulandı.

 

               Toplantı bitiminde eğitici, kursiyer  ve hastalar başhekimimiz Prof. Dr. Gülten Kıyak ve başhekim yardımcımız Uzm. Dr. Tolga Tolunay nezdinde toplantının gerçekleştirmesinde desteği ve emeği olan tüm hastane çalışanlarına teşekkürlerini ilettiler.

22-24 Şubat 2018 ANKARA

 

https://www.turkmus2018.org/